Sürekli olarak internet alışverişi yapıyorsanız veya sürekli olarak sanal pos kullanımı yapıyorsanız bu durum sizi rahatsız ediyor olabilir. Kartımdan fazladan ücret çekilir mi gibi sorular aklınızı karıştırıyorsa sanal kart tam olarak size göre. Limitlerinizi kendinizin belirlediği bu kart sayesinde daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilir, ödemelerinizi halledebilirsiniz. Neredeyse tüm bankalar tarafından verilen bu hizmet ile güvenlik artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Sanal kartlar ile belli limitler çerçevesinde harcama yapmak kolaylaşmış ve güvenli alışveriş çağı başlamıştır.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, daha güvenli şekilde ödeme yapabilmeniz için bankalar tarafından size sunulmuş tamamen sanal bir kart çeşididir. Bu kartlarda da diğerleri gibi kart numarası, güvenlik kodu gibi kısımlar bulunmaktadır. Diğer kartlardan farkı ise elle tutulabilir bir kart olmamasıdır. İnternet üzerinden oluşturabileceğiniz sanal kartlarınızın limitlerini kendiniz belirlersiniz. Bu şekilde de isteğiniz dışında çekilebilecek ücretlere karşı önlem almış olursunuz. Sizin belirlediğiniz limitler dışında kesinlikle ücret çekilemez.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak hem çok hızlı hem de kolay bir işlemdir. Siz de sanal kart oluşturmak istiyorsanız hemen bankanıza başvurabilirsiniz. Ya da daha kolayı internet bankacılığından oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. İnternet bankacılığınıza giriş yaptıktan sonra “Kartlarım” kısmından “Sanal Kartlar” sekmesine giderek sanal kartlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu kısımda yeni sanal kart oluşturma seçeneğini seçerek hızlı ve güvenli bir şekilde sanal kartınızı oluşturabilirsiniz. Bu kısımda kartınıza ait limit bilgilerinizi de kendiniz belirlersiniz. Somut bir şey olmayan bu kartlar birçok banka tarafından sunulmaktadır.

Ayrıca sanal kartınızı kredi kartı üzerinden oluşturabilirsiniz. Kredi kartı üzerinden oluşturduğunuz kartlar kredi kartı mantığıyla çalışırken, sanal kart borcunuz da hesap ekstrenizde görünür.

Sanal Kart Hangi Bankalarda Kullanılır?

Kredi kartı verebilen tüm bankalar sanal kart seçeneğini de müşterilerine sunmaktadır. Yani günümüzde Türkiye’de bulunan hemen hemen tüm bankalar sanal kart hizmeti vermektedir. Çalıştığınız tüm bankalardan dilerseniz şubeye giderek, dilerseniz de online işlemler aracılığıyla sanal kartınıza ulaşabilirsiniz. Bu bankalara birkaç örnek vermek gerekirse;

Ziraat Bankası,

Garanti Bankası,

İş Bankası

Finansbank,

Şeker Bank,

HSBC

Gibi örneklerle çoğaltılabilir. Sanal kartlar tamamen ücretsiz şekilde sağlanır. Bankanız sizden sanal kartınız için ayrı bir ücret talep etme hakkına sahip değildir.

Sanal Kart Hangi Durumlarda Kullanılır?

Sanal kart, internet ortamında yaptığınız ödemeler için kullanılabilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi elle tutulabilir bir kart olmadığı için sadece sanal ortamda geçerlidir. Sanal kart kullanımının asıl nedeni ise, kart bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde işlem yapamamalarını sağlamaktır. Özellikle güvenmediğiniz sistemlerden alışveriş yaparken sanal kart kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde kartınızdan fazladan ücret çekilmeye çalışılsa bile limitiniz yetersiz olduğu için bu işlem imkansız olacaktır.

Bir web sitesinden alışveriş yapıyor ve o web sitesinin adını ilk defa duyduysanız, gerçek kart bilgilerinizi vermek yerine sanal kartınızın bilgilerini verirseniz daha güvenli şekilde ödeme yapar ve kötü durumlardan kendinizi korumuş olursunuz.

Tabii ki tek söz konusu olan durum güvensizlik değildir. İnternet korsanları teknoloji geliştikçe daha da çoğalmaktadır. Korsanlar kişilerin kredi kartı bilgilerini eline geçirmek için web sitelerine saldırı yapmakta ve kimi zaman başarılı olmaktadırlar. Siz çok güvendiğiniz bir web sitesinden bile alışveriş yapsanız da, korsanlar bu siteye saldırarak kullanıcı bilgilerini küçük bir ihtimal olsa da ele geçirebilirler. Bu şekilde de kart bilgilerinizi öğrenip sizden izinsiz şekilde harcamalar yapabilirler. Bu nedenle sanal kart kullanmak korsanların da sizden izinsiz alışveriş veya harcama yapamamaları için önemlidir.

Sanal Kart Kullanım Alanları

Sanal kart oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Fakat bir markete gidip sanal kart ile alışveriş yapamazsınız. Sanal kart, sadece sanal pos üzerinde kullanılabilir. Bir marketten alışveriş yapabilmeniz için somut bir karta sahip olmanız gerekir. Örneğin Google Play üzerinden bir satın alma işlemi yapıyorsanız, Paypal hesabınıza para gönderiyorsanız, kıyafet almak için bir moda sitesinden sipariş veriyorsanız, ev eşyalarınızı internet sitelerinden getirtiyorsanız veya bir online oyun sistemine ödeme yapıyorsanız sanal kartınızı kullanabilirsiniz. Bu örnekler bunlarla sınırlandırılamayacak kadar fazladır. Kısaca şöyle de diyebiliriz. Kart bilgileriniz ile giriş yaptığınız her yerde sanal kartınızı kullanmanız mümkündür.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş

İnternet üzerinde birçok mağaza alışverişlerinizde sizlere taksit imkanları sunuyor. Fakat kullanıcılar bu alışverişlerinde sanal kart ile taksit yapamayacaklarını düşünüyor. Bu alışverişlerde taksit yaptırmak istiyorsanız ana kredi kartınızı kullanmanız gerekmiyor. Sanal kart üzerinden de taksitlendirme işlemini kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.