Birçok üniversiteli, her sene öğrenim kredisi almakta ve bu kredi ile geçimlerini sağlamaktadır. Öğrenim kredisi alan kişiler, bu desteği devletten almaktadır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, devletin anlaşma sağladığı banka tarafından üniversite öğrencilerine verilen, destek amaçlı kredidir. Bu para aylık olarak krediyi alan öğrencinin hesabına yatar. Kredinin ödemesi ise öğrenci mezun olduktan 2 sene sonra taksitler şeklinde tahsil edilir. Bu kredi türü, tamamen devlet kontrolünde olduğu için alınan miktar ile ödenen miktar arasında bir değişiklik olmaz. Yani ödeme yaparken fazladan bir tutar ödemezsiniz. Tamamen faizsiz olarak krediyi alır ve faizsiz olarak geri ödersiniz.

Her yıl üniversiteye başlayan binlerce kişiden çoğu Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı bu kredi imkanından faydalanmaktadır. Başvuruda bulunan bazı öğrencilere ise geri ödemesiz olarak burs çıkmaktadır. Burs, ailevi durumu kötü olan bazı öğrencilere verilmektedir. Burs alındığında ise kesinlikle geri ödeme yapılmaz. Fakat burs alan öğrenciler için belirlenmiş bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları sağlamayan öğrencilerin bursu kesilir ve öğrenci dilerse kredi almaya devam edebilir. Bir öğrenci burs alıyorsa ve dönem sonu ortalaması 2.00’ın altındaysa burs kesilir. Bu nedenle burs alan kişilerin derslerini iyi tutmaları oldukça önemlidir.

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme

Öğrenim kredisi alan öğrencileri, mezun olduktan sonra bu kredinin geri ödemesi beklemektedir. Peki bu geri ödeme nasıl ve ne zaman yapılır? Öğrenim kredisi alan öğrenci, normal eğitim süresi tamamlandıktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlar. Yani lisans okuyan bir öğrenci normal şartlarda 4 yıl sonra okulunu bitirmektedir. 2 yıl sonra ödemeye başlayacağını söylemiştir. Yani kişi okul hayatının başlamasından 6 yıl sonra geri ödemeye başlar. Normal şartlarda bu kişinin mezun olduğunu varsayarsak mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme başlar. Kişi mezun olamasa dahi 2 yıl sonra ödemeye başlamak zorundadır.

Bu hallerin dışında okul ile ilişiğini kesilen kişiler de ilişiği kesilmesinden itibaren aldığı kadar miktarı 2 yıl sonra geri ödemeye başlar.

KYK, geri ödemeler için de kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kredi geri ödemesi taksitler halinde yapılmaktadır. Krediyi alan kişi, aldığı dönem kadar geri taksit öder. Bu nedenle de ödemelerde zorluk çekilmez.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Son yapılan düzenlemeyle kredi borçlarını 2 yıl sonra ödemeye başlamayan kişiler borçlarını yapılandırabiliyor. Bu birçok kişi için kolaylık olsa da, 2 yıl sonunda ödenmeyen her ay için ödenecek paraya faiz uygulanıyor. Kredi geri ödemesi başladıktan sonra 2 ay üst üste borç ödenmezse durum yetkili olan vergi dairesine bildiriliyor. Vergi dairesine giden bu borç ise yapılandırılabiliyor. Yapılandırılma yaparken dilediğiniz taksit seçenekleriyle ödeme yapabilirsiniz. Borcunuzu yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Öğrenim Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesini açınız.
  • Web sitesinde bulunan menüden e işlemler kısmını ziyaret edin. Bu kısımdan ise İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına ilerleyin.
  • Bu kısımda giriş yapmanız istenecektir. E Devlet bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Açılan sayfada “İşlemlerim” kısmından “Taksitlendirme/Tecil Talep İşlemleri” kısmına ilerleyerek başvuru butonuna tıklayın.
  • Adımları takip ederek gerekli alanları doldurup yapılandırma işlemini yapın.

Bu işlemi internet üzerinden nasıl yapabileceğinizi anlattık. Tabi ki sadece internet üzerinden değil de vergi dairesinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili vergi dairesine başvurarak gerekli bilgileri verdikten sonra da yapılandırma işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yapılan ödemelerde sizlere 6-9-12 ve 18 ay taksit seçenekleri sunulacaktır. Size uygun olanı seçebilir ve dilediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise borç ödeme tarihleridir. Eğer belirlenen tarihte iki ay üst üste borç ödenmezse yapılandırma bozulur.

Öğrenim Kredisi Affı

Öğrenim kredisi alanlar için geçmişimizde bazı aralıklarla aflar çıkmıştır. Bu aflar sayesinde bazı kişiler aldıkları krediyi geri ödemezken, bazıları ise bir miktarını ödemiştir. Bu afların çıkmasıyla beraber kredi borçlarının tamamı veya bir kısmı silinmektedir.

Öğrenim kredisi borcunuz varsa ve henüz borcunuz varken af çıkmışsa aldığınız krediyi geri ödemezsiniz. Bu aflar 3’te 1’lik bir kısma çıkabilirken, borcun tamamına da çıkabilmektedir. Borcun 3’te 1’lik bir kısmına af çıktığını varsayarsak öğrenim kredisi borcu olan kişiler aldığı miktarın tamamını değil de sadece 3’te 2’lik kısmını öderler. Geri kalan 3’te 1’lik borcu ise devlet siler.

KYK Öğrenim Kredisi Erteleme

Normalde KYK borçlarının geri ödenmesi gereken zamanı belirtmiştik. Bu zaman zarfında ödemeye başlayamayan kişiler ise borçlarını erteleyebilir. Borç ertelemenin mümkün olması, borcu olanları bir miktar daha rahatlatmıştır. Fakat normal sürede ödemeye başlamayıp erteleme yapan kişilerin borçlarına bir miktar faiz uygulanmaktadır.

E Devlet kapısından “Kredi Geri Ödeme Erteleme” kısmından erteleme işlemi başlatılabilir. E Devlet bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra bu sayfayı ziyaret edip talimatları izleyerek erteleme işlemini yapabilirsiniz. Bu kısımdan 1 yıllık ödeme erteleme işlemi yapmak mümkündür. Erteleme işlemi için başvuru yaptığınızda eğer çalışmıyorsanız ve sigortanız yoksa ertelemeniz onaylanacaktır.

Ayrıca ödemeleri askerlik dönemine denk gelen kişiler de erteleme yapabilir. Askerlikten alınacak olan belge ile bu işlem için başvuru yapılabilir. Bu şekilde de askerlik bitene kadar ek ücret uygulanmaksızın ödemeler ertelenebilir.