Arayan numaranın kim olduğunu bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız numaranın kime ait olduğunu öğrenmek mümkündür. Numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları ücretli olarak sizlere yardımcı olduğu gibi bazıları ise ücretsiz olarak işlemlerinizi halletmektedir. Fakat ücretli olan sistemler diğerlerine göre daha iyi işlemektedir.

Numaradan sim sorgulamak için hattınızın servislerini kullanabileceğiniz gibi özel servisleri de kullanabilirsiniz. Her hat şirketi kendisi için özel numaradan isim sorgulama numarası belirlemiştir. Bu numaralara ulaşarak gerekli bilgileri verip ismi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hatların Numaradan İsim Sorgulama Servisleri

Türk Telekom bir hatta sahipseniz numaradan isim sorgulamak için 11811 numarasını arayabilirsiniz. Türk Telekom’a ait olan bu servis, sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda ismi tespit etmekte ve size bildirmektedir. Bu servisin ücretleri faturanıza ek olarak yansıtılmaktadır.

Tukcell’in numara sorgulama servisi iki farklı yöntemle çalışmaktadır. Numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız başında 0 olmadan numarayı 2222’ye mesaj atarak cevap bekleyebilirsiniz. Numara sahibinin bilgileri mesaj olarak size iletilecektir. Ayrıca Turkcell’in bir diğer numaradan isim sorgulama sistemi ise 11832 hattıdır. Bu numarayı arayarak gerekli olan bilgileri verdikten sonra numaranın kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bu iki servis de ek ücretlere tabii tutulduğu için ücretler faturanıza yansıtılır.

Vodafone için isim sorgulaması yapmak da mümkündür. 11842 numarasını arayarak gerekli bilgileri verdikten sonra numaranın sahibini öğrenebilirsiniz. Yine bu servis de özel bir servis olduğu için ek ücretler uygulanmaktadır.

Özel Servisler

Her hattın bu işlemler için bir numarası bulunduğu gibi, bu işlemler için özel servisler de bulunmaktadır. 11880, 11818 gibi birçok servis bu işlemi ücreti karşılığında yapmaktadır. Bu numaraları aradığınız zaman yönergeleri takip etmeniz durumunda bilgileri vererek numaranın kime ait olduğunu hızlıca öğrenebilirsiniz. Tabii bu servislerin de ek ücretleri bulunmakta ve faturanıza yansıtılmaktadır.

Ücretsiz Numaradan İsim Öğrenmek

Bu aşamada en bilinen yöntem Whatsapp’tır. Sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız numarayı hızlıca rehberinize kaydedin. Whatsapp aracılığıyla numaranın profil resmini, hatta kişinin adını bile öğrenmeniz mümkün. Ama numarayı kullanan kişinin whatsapp kullanıyor olması gerektiğini de unutmamak lazım.

Google’da “ücretsiz numaradan isim sorgulama” şeklinde bir arama yaparsanız karşınıza birçok sistem çıkacaktır. Bu sistemler de veritabanında kayıtlı olan numaraların isimlerini sizlere verebilmektedir. Fakat her numaranın da kime ait olduğunu bilemezler. Çünkü bu sistemin ilerleme mantığı kişilerin arama yaptığı veya onay verdiği durumlarla bilgilerinin kopyalanması ve veritabanında tutulmasıyla ilerler. O listeye hiç girmemiş kişilerin ismini bu şekilde öğrenmeniz mümkün olmayabilir.

Bir diğer yöntem ise uygulamalar yardımıyla isim öğrenmektir. Play Store ve App Store’da bu işlem için yayınlanmış birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan bilinenleri cihazınıza indirip numaranın kime ait olduğunu öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu uygulamalar, kullanan kişilerin rehberini ve bilgilerini kopyaladığı için bu tür uygulamaları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Bir diğer yöntem ise Facebook’tan numara arama işlemidir. Kişiler Facebook’a numaralarını eklediklerinde numara ile arama yaptığınızda kimin numarası olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişinin numarası gizli dahi olsa siz aramayı yaptığınızda numarası kayıtlı olan kişi direk olarak karşınıza çıkıyor.

TC Kimlik No İle İsim Sorgulama

Bazı iş yeri sahipleri, devlet kurumları vb. bu konu hakkında sorun yaşayabilmektedir. TC kimlik numarasının kişiye ait olup olmadığını netleştirmek için bazı yöntemlere başvurulmaktadır. Kişi sahte TC kimlik numarası ile işlem yapabileceği için, TC kimlik numarasının kişiye ait olup olmadığını belirlemek önemli bir husustur. Bu alanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri genel müdürlüğü devreye girmiştir. İnternet üzerinden bu bilgileri doğrulamak kolaylaştırılmıştır. Nvi web sitesinden online işlemler kısmından bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek TC kimlik numarasının kişiye ait olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

  • Arama motoruna Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazarak resmi web sitesini bulunuz.
  • Kimlik Doğrulama kısmını ziyaret ediniz.
  • Açılan ekrana doğrulamak istediğiniz TC kimlik numarasını yazınız.
  • İşlemi onayladıktan sonra TC kimlik numarasına ait bilgiler ekrana yansıyacaktır. Bu şekilde TC kimlik numarasının kime ait olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise bu işlemleri kesinlikle resmi web sitesi üzerinden yapıyor olmanızdır. Şayet kimlik bilgileri kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilirse, bu durum sizin başınızı ağrıtabilir.

Bu işlemin yapılmasının asıl amacı, TC kimlik numarası ile işlem yapan kişinin bilgilerinin doğru olup olmadığını teyit etmektir.

Ad Soyad ile TC Kimlik Numarası Öğrenme

Kimliğinizi kaybettiniz ve TC kimlik numaranızı hatırlamıyor musunuz? Bu durumda yine yardımınıza Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü koşuyor. Resmi web sitesinde bulunan ayrı bir alan ile ad ve soyad bilgileri çerçevesinde TC kimlik numarası öğrenebilirsiniz. Fakat ad ve soyad dışında istenen bazı bilgileri de girmeniz gerekiyor. Çünkü adınızı ve soyadınızı bilen kötü niyetli kişiler bu sistem ile kimlik bilgilerinizi ele geçirebilir. NVİ’de bu duruma önlem olarak farklı bilgileri de ad ve soyadın yanında istemektedir.

NVİ resmi web sitesine ulaşarak giriş yapabilir, TC kimlik no öğrenme kısmından işlemlere hemen başlayabilirsiniz. Bu alanda sizlere ad ve soyad dışında aile sıra no gibi bazı sorular da sorulacaktır. Bu alanları eksiksiz ve doğru olarak doldurup arama butonuna basarsanız TC kimlik numaranız karşınıza çıkacaktır.

Gizli Numara Bulma

Bazen gizli numaralardan yapılan aramaların kimler tarafından yapıldığını, ne için yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Operatörler, gizli numaradan aranmayı ve aramayı sizlere bırakmıştır. Operatörünüzün online işlemlerinden hattınızı gizli aramalara kapatabilirsiniz. Bu şekilde de hiçbir şekilde hiç kimse sizi gizli numaradan arayamaz. Fakat yine de merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız aslında bu durum çok da kolay değil. Fakat bir yöntemler bazen bu numaralar tespit edilebiliyor.

Operatörünüzün Online İşlemler kısmına giriş yaparak bu işlemi yapmanız mümkün. Fatura Detayı kısmında, ay boyunca yaptığınız aramalar, size gelen çağrılar ve cevapsız çağrılar ayrıntılı olarak detaylandırılmaktadır. Bu kısma giriş yaptıktan sonra hattınıza gelen gizli aramanın tarihini ve saatini belirleyerek hangi numaradan çağrı geldiğini tespit edebilmeniz mümkün. Bunun haricinde ise gizli numaranda gelen bir çağrıyı öğrenmeniz pek de mümkün gözükmüyor.

Ayrıca gizli numaralardan gelen çağrıların numarasını gösterebileceğini iddia eden bazı programlar bulunuyor. Fakat bu programlar sadece rehberinizde kayıtlı olan veya gizli olmayan numaraları gösterebilirler. Bunun haricinde sizlere gizli numarayı gösteremezler. Bu tarz programlar rehberinizi ve bilgilerinizi veritabanlarına kopyalayıp geniş bir ağ oluşturmayı hedefleyen programlardır. Bu nedenle bu tür programlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.