Ev sahibi olan kişilerin sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Kişiler, artık kendi evlerinde oturmak istemekte, bu nedenle de yeni ev satın almaktadır. Ev fiyatlarının yüksek olması nedeniyle kredi başvuruları yapılmaktadır. Bankalar kredi vermek adına konut kredisi adı altında müşterilerine gayrimenkul almaları için kredi veriyor. Tabi bu krediyi alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayan kişilere kredi kolay bir şekilde verilebiliyor.

Bankalar, konut kredisi verirken müşterilerine uzun vade seçenekleri ve düşük faizler gibi imkanlar sağlamaktadır. Kişiler aylık net gelir durumuna ve kredi notlarına göre, almak istedikleri konutun bir miktarı kadar kredi çekebiliyor. Alınacak olan konutun ise bedelini banka tarafından belirlenen ekspertiz belirliyor.

Konut Kredisi Şartları

Konut kredisi alabilmek için öncelikle alınacak olan ev belirlenmelidir. Kişi, alacağı evi belirledikten sonra evin tapusuyla birlikte bankaya gider. Banka görevlisi başvuru için gerekli olan belgeleri size doldurtacaktır. Daha sonra ise sicil bilgileri ve kredi notu kontrol edilir. Bunların da kredi almaya uygun olması sonucu kredi işlemleri başlatılır. Daha sonra ise banka, kişiden ekspertiz ücreti talep edecektir. Ekspertiz evi ziyaret ederek raporlar ve gerçek değerini belirler.

Ekspertiz sonuçlarına göre çıkan ev değerinin yüzde 80’i kadar konut kredisi çekilebilmektedir. Geri kalan yüzde 20’lik kısım ile bankaya peşinat olarak ödenmek zorundadır. Bu başvuru ortalama 3-4 gün içinde onaylanmaktadır. Fakat ekspertizin daha hızlı rapor çıkarması sonucunda daha hızlı da onaylanabilmektedir. Bu süreç kredi başvurusu yapacak olduğunuz bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ayrıca kredi çekebilmek için gerekli olan şartlar da bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  1. Nüfus Cüzdanı: Banka görevlisi bilgilerinizi alabilmek amacıyla nüfus cüzdanınızı kullanacaktır.
  2. İkametgah Belgesi ve Son 3 Aya Ait Herhangi Bir Fatura: Banka ikametgah belgesi ile adresiniz tecil edecektir. Adres tecil bilgileri için bu iki belge gereklidir.
  3. Alınacak Olan Konutun Tapusu: Bu tapu ile alacak olduğunuz evin yeri belirlenecek ve daha sonra ise ekspertiz ile raporlamalar yapılacaktır. Evinizin değeri belirlenecektir. Bu nedenle de tapu belgesi gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
  4. Gelir Belgesi: Aylık net gelirinizi ispatlayan bir belge gereklidir. Çünkü kredi verilirken hesaplamalar aylık net gelire göre yapılır. Kişi aylık net gelire göre alabileceği maksimum kredi miktarını öğrenebilir.

Size verilecek kredi, aylık net gelirinize göre hesaplanmaktadır. Kişi aylık en fazla gelirinin yüzde 40’ı kadar ödeme yapabilir. Bu nedenle de 2000 lira gelirli bir kişi aylık en fazla 800 lira ödeme yapabilir. 800 lira katları şeklindeki kredi miktarı kişiye verilebilir. Daha fazla kredi verilmez. Bu nedenle seçeceğiniz konutta aylık net gelirinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Konut Kredisi Başvurusu Yapma

Konut kredisi başvurusu yapabilmek için yukarıdaki gerekli belgelerin hepsini bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu belgelerle birlikte kredi almak istediğiniz bankaya gidebilirsiniz. Bankada yapılacak olan işlemler ile başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Banka görevlisi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra çekebileceğiniz kredi miktarını ve vade seçeneklerini size sunacaktır. Fakat bunlar, ekspertiz raporundan sonra belirlenir. Size sunulan seçeneklerden dilediğinizi seçebilir ve kredinizi alabilirsiniz.

2000 TL gelirli bir kişi ayda 800 TL ödeme yapabileceği için 12 ay vade ile kredi çekmeye çalıştığını varsayarsa maksimum 10.000 TL civarı kredi çekebilmektedir. Fakat bir ipotek gösterilirse bu miktar yükselebilir. Yani kısacası bankadan çekebileceğiniz kredinin bir sınırlaması yoktur.