İstanbul Ticaret Odası olarak bildiğimiz İTO, 1882 yılından bu yana kesintisiz olarak hizmet vermektedir. 35 bin kişiden fazla üyesi olan İTO, dünyanın en büyük odaları listesinde de yer almaktadır. İTO’da ticari kurumların ve kişilerin ticari işlemleri kayıt altında tutulmaktadır. Ayrıca bu işlemler kayıt altına alınarak sicil kayıtları da tutulur.

Geçtiğimiz yıllardan bu güne kadar hizmet vermekte olan bu oda, her geçen gün kendini geliştirmekte ve üyelerine kolaylıklar sağlamaktadır. Bu dönemde ise kayıtlar, borçlar ve detaylar kolay bir şekilde internetten incelenebilmektedir.

İTO Borç Sorgulama İşlemi

Ticaret odasına bir borcunuz olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bu işlemi kolay ve ücretsiz bir şekilde internetten yapabilirsiniz. ITO internet sitesini ziyaret ederek borç sorgulama kısmından işlemlere hızlıca başlayabilirsiniz.

Borç sorgulama sayfasına ulaştıktan sonra karşınıza gelen ekranda TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girerek bir sonraki aşamaya geçiniz. Bir sonraki aşamada ise sizden bu bilgileri doğrulamanız istenecektir. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olduktan sonra “Bilgilerim doğru devam et” butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Sizi karşılayan ekranda ise sicil numaranız istenecektir. Sicil numaranızı da doğru bir şekilde girdikten sonra işleme devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra sicil numarasına kayıtlı olan borç bilgileri karşınıza çıkacaktır. Başka bir sicil numarası ile de borç sorgulamak isterseniz temizle butonuna tıklayarak tekrar işlem yapabilirsiniz.

İTO Borç Ödeme

İTO, borç sorgulamayı kolaylaştırdığı gibi ödemeyi de bir o kadar kolaylaştırmıştır. Aynı sayfadan online olarak borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Borç sorgulama işleminden sonra ekrana yansıyan borçlar kısmında “Borç Ödeme” seçeneğine tıklayarak kredi kartı, sanal kart veya banka kartınızla ödemeyi yapabilirsiniz. Bu butona tıklamanızın ardından karşınıza kart bilgilerinizi girebilmeniz için bir sayfa çıkacaktır. Bu bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra devam edebilirsiniz. Daha sonra ise cep telefonunuza onay için bir kod gelecektir. Bu kodu ekrandaki gerekli alana girerek onayladıktan sonra ödeme işleminiz de tamamlanmış olacaktır.

İTO’da Yapılabilecek Diğer İşlemler

İTO’da borç sorgulamanın yanı sıra birçok sorgulama da yapılabilmektedir. Örneğin İTO ile tescil sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız tescil sorgulama kısmını ziyaret ederek size verilen yönergelerin takibi sonucunda sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca tescil başvurularınızın onay durumunu da bu kısımdan öğrenmek oldukça kolaydır. Tescil başvuru işlemlerinizin doğrulamasını da bu kısımdan hızlı bir şekilde halledebilir, ticaret odasına gitmeden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

İTO için ödemeniz gereken bir harç bulunuyorsa harç sorgulama işlemlerini de İTO web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamanız için sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girerek onaylamanız sonucunda harç durumunuz karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdan dilerseniz harcı online olarak hızlı bir şekilde ödeyebilirsiniz.

İTO Aidat

İstanbul Ticaret Odası’nda kayıtlı olan üyelerden sermayeye göre yıllık olarak aidat alınmaktadır. Bu aidat yılda iki taksit şeklinde ödenmektedir. Bu ödemeler kişinin sermayesine ve öz varlığına göre değişiklik göstermektedir. Bu ödemeleri sermaye ve öz varlığa göre inceleyecek olursak,

Öz varlık ve sermaye tutarı 1 TL – 1.000 TL arasında olanlar 260 TL,

Öz varlık ve sermaye tutarı 1.001 TL – 25.000 TL arasında olanlar 265 TL,

Öz varlık ve sermaye tutarı 25.001 TL – 250.000 TL arasında olanlar 285 TL,

Öz varlık ve sermaye tutarı 250.001 TL – 1.000.000 TL arasında olanlar 390 TL,

Öz varlık ve sermaye tutarı 1.000.001 TL üzerinde olanlar ise 460 TL,

Aidat ödemektedir.

Aidatların yıllık olarak ödenmesi gereken aylar bulunmaktadır. Aidatlar yılda iki taksit ile ödendiği için aidat miktarı eşit iki parçaya bölünür. Bir kısmı ekim ayında ödenirken diğer kısmı da haziran ayında ödenir. Yine bu aidat ödeme işlemleri de online olarak web sitesi üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

İTO web sitesinin işe yaradığı bu noktalar haricinde farklı bilgileri öğrenmek ve gelişmeleri takip edebilmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.