Gizlilik Politikası

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Araç sahibi olmak isteyenler, eğer yeterli kadar parası yoksa kredi gibi yollara başvurmaktadır. Bu yazımızda ise kredi misali taksitle araba almanın farklı bir yönteminden bahsedeceğiz. Senet ile araba almak, kredi ile araba almaktan daha mantıklı diyebiliriz. Çünkü senet ile alınan araçlarda bir miktar fiyat farkı olsa dahi kredi kadar faiz miktarı ödenmemektedir. Yani borç olarak alınan para size fala ödemeleriyle birlikte dönüş yapsa da bu fazla miktar kredi faizleri kadar yüksek değildir.

Senet ile araba satışı yapan birçok galeri mevcuttur. Galerilerin senetle araba satmasının asıl amacı ise daha çok kar etmektedir. Çünkü senet ile satılan araçlarda aracın normal değerinden fazla ödeme alındığı için kar oranı da bu ödemeye oranla yükselmektedir. Ayrıca sadece galeriler değil, senetle satış yapan resmi firmalar da bulunmaktadır. Bir yönden araç sahibi olmak isteyen kişilerin işini kolaylaştıran bu yöntem, birçok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca bu yöntemle araç sahibi olacağınızda dilerseniz önden bir peşinat ödeyerek, dilerseniz de hiç peşinatsız aracınıza ulaşabilirsiniz.

Alacağınız aracın fiyatına göre araç alacağınız galeri ile senet imzalarsınız. Her ay yaptığınız ödemeler ile de bu senetlerden birini alırsınız. Bu şekilde düşünürsek de taksitle araba almış olursunuz.

Peşinatsız Senetle Araba

Peşinatsız olarak senetle araç sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken güvenilir bir galeri bulmak olacaktır. Çünkü senet imzalayacağınız için tanımadığınız kişiler tarafından dolandırılma riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle de kesinlikle ama kesinlikle son derece güvenilir biriyle veya bir arkadaşınızla bu işlemi yapmalısınız.

Peşinat ödemek istemiyorsanız öncelikle aracı satın alacağınız kişiyle bu konuyu konuşup onay almanız gerekecektir. Aracı satacak olan kişi peşinat almamayı kabul ederse peşinatsız şekilde aracı alabilirsiniz. Daha sonra ise senetleri gerekli şekilde doldurup ödeme günlerini belirleyerek ödemelerinize başlayabilirsiniz. Bu şekilde para birikimi yapmayı beklemeden aracınıza sahip olabilir ve bir yandan aracınızı kullanırken diğer yandan da ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Fakat senetle araba satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer senetle araç satın alacağınız kişi bu işlem için sizin adınıza bankadan kredi çekecekse, geri ödemeyi alırken sizden hem kredinin faizini hem de kendi komisyonunu alacaktır. Durumun böyle olması da senetle araç almakta bir mantık bırakmamaktadır. Senetle satın almak yerine bankadan kredi çekilerek araç satın alınabilir. Çünkü böyle olduktan sonra hem faiz hem de komisyon ödemek yerine sadece faiz ödemek sizin için daha mantıklı olacaktır.

Senetle Araç Almak Riskli Midir?

Senetle araç satın almanın bazı riskli durumları söz konusudur. Fakat güvenilir kişi ile bu alışverişi yapmanız veya resmi bir kurumla anlaşmanız taksitlerinizi düzenli ödediğiniz sürece sizin için sorun arz etmeyecektir. Fakat eğer daha önce bu şekilde araç satın almadıysanız yanınızda tecrübeli bir kişi ile galeriye gitmenizi öneririz. Araç seçimini yaptıktan sonra ise aracın gerekli testlerini yaptırarak kesin kararınızı vermeniz daha güvenli olacaktır. Çünkü bir hevesle aldığınız araç sorunları nedeniyle daha sonradan sizin başınızı ağrıtabilir.

Senet yaparken de dikkat etmeniz gereken bir durum var. Örneğin 36 ay taksitle bir araç alacaksanız 36 farklı senet yapmanız sizin adınıza daha güvenli olacaktır. Çünkü her ay yaptığınız ödemelerle senedin birini alabilir ve senetten kurtulabilirsiniz. Tek senet durumu söz konusu olduğunda ise son 3 ayın taksitini ödeyemediğinizi varsayarsak galerici sizden paranın tamamını talep edebilecektir. Tabi çok güvendiğiniz kişilerde bu sorun olmaktan çıksa da işinizi sağlama almak sizin için en doğrusu olacaktır.

Senetle Araba Veren Galeriler

Senetle araç almaya karar verdiyseniz, senet ile araç satan bir galeri bulmanız gerekecektir. Günümüzde karı dolayısıyla bu işi hemen hemen tüm galeriler yapmaktadır. Bu nedenle senetle araba veren galeriler saymakla bitmez diyebiliriz. Fakat bu işi yapan resmi kurumlar da olduğundan bahsetmiştik. Bu resmi kurumlara birkaç tane örnek verebiliriz. Bu kurumlardan yapılan alışverişler daha güvenli şekilde yapılacaktır. Senet ile araç veren birkaç resmi firmaya örnek verecek olursak;

 • Wowwo
 • Bir Arabam
 • Birikim Oto
 • Katılım Evim

Gibi örnekler çoğaltılabilir.

Öğrenim Kredisi Hakkında Tüm Bilgiler

Birçok üniversiteli, her sene öğrenim kredisi almakta ve bu kredi ile geçimlerini sağlamaktadır. Öğrenim kredisi alan kişiler, bu desteği devletten almaktadır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, devletin anlaşma sağladığı banka tarafından üniversite öğrencilerine verilen, destek amaçlı kredidir. Bu para aylık olarak krediyi alan öğrencinin hesabına yatar. Kredinin ödemesi ise öğrenci mezun olduktan 2 sene sonra taksitler şeklinde tahsil edilir. Bu kredi türü, tamamen devlet kontrolünde olduğu için alınan miktar ile ödenen miktar arasında bir değişiklik olmaz. Yani ödeme yaparken fazladan bir tutar ödemezsiniz. Tamamen faizsiz olarak krediyi alır ve faizsiz olarak geri ödersiniz.

Her yıl üniversiteye başlayan binlerce kişiden çoğu Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı bu kredi imkanından faydalanmaktadır. Başvuruda bulunan bazı öğrencilere ise geri ödemesiz olarak burs çıkmaktadır. Burs, ailevi durumu kötü olan bazı öğrencilere verilmektedir. Burs alındığında ise kesinlikle geri ödeme yapılmaz. Fakat burs alan öğrenciler için belirlenmiş bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları sağlamayan öğrencilerin bursu kesilir ve öğrenci dilerse kredi almaya devam edebilir. Bir öğrenci burs alıyorsa ve dönem sonu ortalaması 2.00’ın altındaysa burs kesilir. Bu nedenle burs alan kişilerin derslerini iyi tutmaları oldukça önemlidir.

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme

Öğrenim kredisi alan öğrencileri, mezun olduktan sonra bu kredinin geri ödemesi beklemektedir. Peki bu geri ödeme nasıl ve ne zaman yapılır? Öğrenim kredisi alan öğrenci, normal eğitim süresi tamamlandıktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlar. Yani lisans okuyan bir öğrenci normal şartlarda 4 yıl sonra okulunu bitirmektedir. 2 yıl sonra ödemeye başlayacağını söylemiştir. Yani kişi okul hayatının başlamasından 6 yıl sonra geri ödemeye başlar. Normal şartlarda bu kişinin mezun olduğunu varsayarsak mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme başlar. Kişi mezun olamasa dahi 2 yıl sonra ödemeye başlamak zorundadır.

Bu hallerin dışında okul ile ilişiğini kesilen kişiler de ilişiği kesilmesinden itibaren aldığı kadar miktarı 2 yıl sonra geri ödemeye başlar.

KYK, geri ödemeler için de kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kredi geri ödemesi taksitler halinde yapılmaktadır. Krediyi alan kişi, aldığı dönem kadar geri taksit öder. Bu nedenle de ödemelerde zorluk çekilmez.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Son yapılan düzenlemeyle kredi borçlarını 2 yıl sonra ödemeye başlamayan kişiler borçlarını yapılandırabiliyor. Bu birçok kişi için kolaylık olsa da, 2 yıl sonunda ödenmeyen her ay için ödenecek paraya faiz uygulanıyor. Kredi geri ödemesi başladıktan sonra 2 ay üst üste borç ödenmezse durum yetkili olan vergi dairesine bildiriliyor. Vergi dairesine giden bu borç ise yapılandırılabiliyor. Yapılandırılma yaparken dilediğiniz taksit seçenekleriyle ödeme yapabilirsiniz. Borcunuzu yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öğrenim Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesini açınız.
 • Web sitesinde bulunan menüden e işlemler kısmını ziyaret edin. Bu kısımdan ise İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına ilerleyin.
 • Bu kısımda giriş yapmanız istenecektir. E Devlet bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Açılan sayfada “İşlemlerim” kısmından “Taksitlendirme/Tecil Talep İşlemleri” kısmına ilerleyerek başvuru butonuna tıklayın.
 • Adımları takip ederek gerekli alanları doldurup yapılandırma işlemini yapın.

Bu işlemi internet üzerinden nasıl yapabileceğinizi anlattık. Tabi ki sadece internet üzerinden değil de vergi dairesinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili vergi dairesine başvurarak gerekli bilgileri verdikten sonra da yapılandırma işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yapılan ödemelerde sizlere 6-9-12 ve 18 ay taksit seçenekleri sunulacaktır. Size uygun olanı seçebilir ve dilediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise borç ödeme tarihleridir. Eğer belirlenen tarihte iki ay üst üste borç ödenmezse yapılandırma bozulur.

Öğrenim Kredisi Affı

Öğrenim kredisi alanlar için geçmişimizde bazı aralıklarla aflar çıkmıştır. Bu aflar sayesinde bazı kişiler aldıkları krediyi geri ödemezken, bazıları ise bir miktarını ödemiştir. Bu afların çıkmasıyla beraber kredi borçlarının tamamı veya bir kısmı silinmektedir.

Öğrenim kredisi borcunuz varsa ve henüz borcunuz varken af çıkmışsa aldığınız krediyi geri ödemezsiniz. Bu aflar 3’te 1’lik bir kısma çıkabilirken, borcun tamamına da çıkabilmektedir. Borcun 3’te 1’lik bir kısmına af çıktığını varsayarsak öğrenim kredisi borcu olan kişiler aldığı miktarın tamamını değil de sadece 3’te 2’lik kısmını öderler. Geri kalan 3’te 1’lik borcu ise devlet siler.

KYK Öğrenim Kredisi Erteleme

Normalde KYK borçlarının geri ödenmesi gereken zamanı belirtmiştik. Bu zaman zarfında ödemeye başlayamayan kişiler ise borçlarını erteleyebilir. Borç ertelemenin mümkün olması, borcu olanları bir miktar daha rahatlatmıştır. Fakat normal sürede ödemeye başlamayıp erteleme yapan kişilerin borçlarına bir miktar faiz uygulanmaktadır.

E Devlet kapısından “Kredi Geri Ödeme Erteleme” kısmından erteleme işlemi başlatılabilir. E Devlet bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra bu sayfayı ziyaret edip talimatları izleyerek erteleme işlemini yapabilirsiniz. Bu kısımdan 1 yıllık ödeme erteleme işlemi yapmak mümkündür. Erteleme işlemi için başvuru yaptığınızda eğer çalışmıyorsanız ve sigortanız yoksa ertelemeniz onaylanacaktır.

Ayrıca ödemeleri askerlik dönemine denk gelen kişiler de erteleme yapabilir. Askerlikten alınacak olan belge ile bu işlem için başvuru yapılabilir. Bu şekilde de askerlik bitene kadar ek ücret uygulanmaksızın ödemeler ertelenebilir.

Banka İş İlanları ve Banka Sınavları

Bankalar, her geçen gün daha da çok şube açmakta ve bankalarda olan çalışan açığı her geçen gün çoğalmaktadır. Bu eksikler de her sene farklı çalışanlar tarafından doldurulmaktadır. Bankalar iş için başvuran kişiler arasında mülakat ile seçim yapmakta, doğru kişileri tespit etmektedir.

Banka İş İlanları

Bankalar geniş bir ağdan oluşmaktadır. Bu nedenle birçok farklı sektörden çalışan almaktadır. Birçok farklı iş seçeneği olan bankalarda çalışmak istiyorsanız, çalışmak istediğiniz bankada sektörünüzle alakalı bir iş bulmanız mümkün. Örnek vermek gerekirse bir bilgisayar uzmanı, bir bankada bilgi işlem bölümünde rahatlıkla çalışabilir. Ya da diksiyonu düzgün olan kişiler banka için saha satış temsilcisi pozisyonunda çalışabilir. Yani bankada çalışılabilecek alanların sınırı yoktur. Her sektöre ve konuma göre çalışan arayan bankalar, temizlik görevlisi dahi almaktadır.

İş ilanlarına göz attığınızda birçok banka tarafından açılmış ilanları görmeniz mümkündür. Çünkü tamamen çalışanlardan oluşan banka sektöründe belirttiğimiz gibi birçok açık bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana sürmekte olan iş ilanı sitelerinde de bu açıkları görmeniz mümkün. Eğer bir bankada çalışmak istiyorsanız bankaların iş ilanlarına iş ilanı sitelerinden göz atabilir ve kendinize uygun banka açıklarını tespit edebilirsiniz. Bu kısımlara başvurarak da bir an önce işe girebilirsiniz.

İş Bankası Açık Pozisyonlar

İş bankası da birçok alanda çalışan alımı yapmaktadır. Şu anda birçok pozisyona alım yapan İş Bankası, ilk olarak adayları incelemekte ve işe alınıp alınmamalarına karar vermektedir. Daha sonra ise çalışmaları uygun olan kişilere genel yetenek testi yapmaktadır. Bu testin amacı ise adayların sayısal ve sözel bilgilerini ölçmektir. Bu testler bazen online olarak yapılabilirken, bazen de sınav biçiminde olabiliyor. Daha sonra ise kalan adaylar arasında Türkçe yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavla ise adayların dil bilgisi ve diksiyonu ölçülür. Daha sonra ise kalan adaylar farklı uygulama sınavlarından ve mesleki derlerden geçirilir. En son olarak ise kalan adaylar işe alınır.

Bazı pozisyonlarda bankaların yabancı dil bilen kişileri çalıştırma zorunluluğu bulunur. Bu pozisyonlarda çalışmak isteyenler için ise yabancı dil sınavı yapılır. Bu diller İngilizce, almanca ve Fransızca olabilir. Hangi dile gereklilik duyuluyorsa o dilin sınavı yapılır. Bankanın belirlediği puanın üstünde puan alan kişiler, mülakatı geçer ve çalışmaya hak kazanır.

İş Bankası için alım yapılan pozisyonlar şu şekildedir;

 • Müfettiş Yardımcısı: Bu pozisyonda çalışabilmek için alanın ilgili bölümlerinden mezun olmanız gerekir. İlgili bölümlerden mezun olan ve yabancı dil belgesine sahip olan kişiler bu pozisyona başvuruda bulunabilir. Bu pozisyonda çalışacak olan kişiler, bankanın genel müdürlük kısmında teftiş amaçlı çalışan müfettişlerin yardımcısı olarak görev yapacaktır. Bu pozisyona başvuru yapıldığında ilk aşama olarak Türkçe yeterlilik sınavı ve genel yetenek testi yapılır. Bu aşamayı başarılı olarak geçen kişiler ise ikinci aşamada değerlendirme merkezi aktiviteleri ve mesleki kişilik envanteri mülakatlarına girer. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlayanlar ise panel mülakatına da girer. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlayan kişiler ise pozisyona kabul edilerek işe başlar.
 • Uzman Yardımcısı: Bu pozisyonda çalışabilmek için de üniversitenin gerekli alanlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu pozisyonda çalışan kişiler bankaların genel müdürlük bölümlerinde ve kurumsal şubelerde görev almaktadır. Bu kişiler banka mevzuatının takibini yaparlar. Ayrıca kurum içinde ve dışında birçok eğitim alan uzman yardımcıları bir yöneticinin yapabileceği her şeyi yapabilirler. Bu pozisyon başvuran kişiler ise sırasıyla genel yetenek testi, yabancı dil belgesi, mesleki kişilik envanteri, değerlendirme merkezi, insan kaynakları görüşmesi ve panel mülakatından geçerler.
 • Memur: Bu alana başvuru yapabilmek için de üniversitenin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu alanda çalışan kişiler temel bankacılık hizmeti veren kişilerdir. Şubelerde bulunan gişe işlemleri ve benzer alanda çalışabilecek olan kişiler bu pozisyonda görev yapar. Bu pozisyona başvuru yapan kişiler arasında ise başvuru onaylandıktan sonra genel yetenek testi ve yetkinlik bazlı mülakat yapılır. Bu mülakatlarda başarılı olan kişiler ise işe alınır.
 • Sistem Uzmanı: Bu alana alım yapılırken kişilerin bilgisayar hakkında bilgileri göz önünde bulundurulmaktadır. Üniversitenin 4 yıllık gerekli bölümlerinden mezun olan kişiler bu alanda çalışmaya hak kazanabilir. Bir sistem uzmanından beklenen birçok şey mevcuttur. Neredeyse bankanın veri trafiği ve sistemlerini yöneten kişilere sistem uzmanı denir. Bilgisayar üzerinden birçok sistemin kontrolünü ve yönetimini yapan sistem uzmanlarının üzerindeki yük bir hayli fazladır. Yine bu alanda çalışacak olan kişiler de sırasıyla genel yetenek testi, yabancı dil belgesi, değerlendirme merkezi, insan kaynakları görüşmesi ve panel mülakat sınavlarından geçirilirler.
 • Sistem Destek Uzmanı: Bu pozisyon için de gerekli olan 4 yıllık bölümlerden mezun olmuş olmak gerekir. Bu alanda çalışan kişiler bilgi ve teknoloji ile alakalı kısımlarda, kalite ve süreç yönetiminde, satın alma ve kontrat hazırlama bölümlerinde ve bunlara benzer alanlarda görev yaparlar. Bu pozisyona başvuran kişiler arasında sırasıyla genel yetenek testi, yetkinlik bazlı mülakat ve panel mülakat sınavları yapılır.
 • Takip Memuru: Bankanın müşavirlik kısmında görev yapan bu kişiler, Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olmuş olmalıdır. Bu kişiler hukuksal işlemlerin takibini, noter, adliye, ticaret odası vb. işlemleri yaparlar. Kariyer yapmanın mümkün olamadığı bir pozisyondur. Bu pozisyona başvuran kişiler ise genel yetenek testi ve norm ve teknik mülakattan geçtikten sonra işe alınırlar.
 • İhtisas Elemanı: Bu kişiler avukat, mimar ve mühendis gibi pozisyonlarda çalışırlar. İş alımlarında ise değerlendirme merkezi ve panel mülakatından geçerler.
 • Özel Güvenlik Görevlisi: Bu pozisyona başvurabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Silahlı güvenlik sertifikası bulunan herkes bu alana başvuru yapabilir. Genel yetenek testi ve norm mülakatlarından başarılı olarak geçen kişiler bu pozisyonda çalışabilir.
 • Şoför: Bu alanda çalışacak olan kişilerin de en az lise mezunu olması gerekir. Bu kişiler makam şoförü veya para nakil aracı şoförü olarak görev yapabilirler. Genel yetenek testi, norm mülakat ve sürüş testinden başarılı olarak geçen kişiler bu pozisyonda çalışmaya hak kazanırlar.

İş bankasında açık bulunan pozisyonlar bu şekildedir. Eğer bu pozisyonlardan birine uygunsanız hemen başvurabilirsiniz. Bankanın sizi sokacağı mülakatlardan başarılı olarak geçmeniz durumunda pozisyonda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Banka Personel Alımı

Bankalara satış temsilcisi, destek personeli, gişe yetkilisi ve büro memuru gibi pozisyonlarda çalışmak amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Bu alanlarda çalışan kişilere sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için sürekli olarak personel alımı yapılmaktadır. Bu alanlara başvuru yapan kişiler arasında da mülakatlar yapılır. Bu mülakatlardan başarılı olarak geçen kişiler ise bankada çalışmak için hak kazanmış olur.

Personel alımı için iş ilanlarına göz atabilirsiniz. İş ilanları için hazırlanmış olan sistemlerde genel olarak bu iş ilanları yayınlanmaktadır. İnternet üzerinden kısa bir araştırmayla açık pozisyonlara ulaşabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Banka sizi mail yoluyla bilgilendirecek ve mülakata çağıracaktır.

Banka Güvenlik İş İlanları

Bankalara güvenlik görevlisi alımı da sürekli olarak yapılmaktadır. Güvenlik görevlilerin çalışma şeklini görünce birçok kişi güvenlik görevlisi olmak istiyor. Güvenlik görevlisi olmak ise sanıldığı kadar zor değil. Bu işi yapabilmek için kurslar mevcuttur. Bu kurslar silahlı ve silahsız güvenlik sertifikaları vermektedir. Bu kurslara başvurarak siz de sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Bankalardaki güvenlik görevlisi alımları da mülakatla yapılmaktadır. Güvenlik sertifikası olup da en az lise mezunu olan kişiler bu iş açıklarına başvuruda bulunabilirler. Yine en bilinen iş ilanları sistemlerinde güvenlik görevlisi ilanları sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bankalar bu iş ilanlarını bazen kendi resmi web siteleri üzerinden de yayınlamaktadır. Bu alanları tespit ederek başvuruda bulunabilir, mülakatlara çağırılmayı bekleyebilirsiniz.

Provizyondaki İşlem Nedir?

Kredi kartları, kullanım kolaylığı ve birçok farklı sebepten dolayı günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kredi kartlarının kullanımının artmasıyla beraber birçok farklı terim de öğrenmekteyiz. Bu terimlerden biri de provizyondur. Aslında yabancı bir kelime olan provizyon, kredi kartlarında sürekli olarak karşımıza çıktığı için oldukça merak konusu olmuştur.

Provizyon Türkçeye beklemek, onay ve ön onay olarak çevrilebilmektedir. Bunun bankacılık terimindeki karşılığı da aslında tam olarak böyledir. Kredi kartı kullanımlarında internet bankacılığından kart hareketlerine baktığımızda provizyon şeklinde bir sekme görebiliriz. Bu kısmın kullanılması amacı ise kredi kartından çekilen miktarın banka onayından geçmesidir. “Banka neden onaylasın?” dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bu işlem kredi kartını sizin kullanıp kullanmadığınızı anlamak için yapılmaktadır. Yani hırsızların kartınızdan bilginiz haricinde ücret çekmesini engellemek içindir. Banka, alışveriş yaptığınız yeri doğruladıktan sonra bu işlem provizyon kısmından çıkmaktadır. İşlem provizyondayken herhangi bir kötü durum söz konusu olduğunda banka işlemi iptal edebilmektedir. Bu şekilde bakıldığında ise güvenlik açısından oldukça önemli bir kavramdır.

İşlem Ne Kadar Provizyonda Kalır?

Bu işlemin süresi bankalara veya poslara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer kullandığınız kart ile pos aynı bankaya aitse işlem 1 gün içinde tamamlanır. 1 gün sonunda ise harcama provizyon kısmından çıkarılır. Eğer çekim yapılan kart ile pos makinesi farklı bankalara aitse de bu işlem 2 güne uzayabilmektedir. Fakat bir sorun çıkmadığı sürece bu vakit içerisinde işlem yine tamamlanmaktadır.

Provizyondaki İşlem İptal Edilebilir mi?

Provizyonun kelime anlamından bahsetmiştik. Bankalar için ön onay sistemi olarak da tanımlanabilir. Fakat siz kartınızdan çekim yaptığınızda işlem provizyona düşse bile bu miktar kart limitinizden düşülmektedir. Yani aslında bu parayı harcamış olmaktasınız. Fakat bu işlemi bilginiz haricinde provizyonda görüyorsanız bu işlemi iptal etmek ise banka tarafından mümkün olabilir. Bunun için ise bankanız ile görüşme yapmanız gerekecektir. Banka gerekli kontrolleri sağladıktan sonra eğer bir sonuca ulaşabilirse bu işlemi iptal etme şansına sahiptir. Fakat bu işlem oldukça zor bir işlemdir.

Bekleyen Provizyon İşlemleri Nedir?

Bekleyen provizyonu genel olarak yurt dışı için yaptığınız ödemelerde görebildiğiniz gibi, yurt içi ödemelerinde de görebilmeniz mümkün. Provizyonda bekleyen işlemler paranın henüz karşı tarafa geçmediğini göstermektedir. Debit gibi yurt dışında hizmet veren kartlar ile bu sorunu yaşamanız pek mümkün değildir. Fakat bir Türkiye bankasının kartı ile bu işlemle karşılaşmanız gayet normaldir. Bu işlem anında onay aldığı gibi bazen de günlerce bekleyen provizyon kısmında görünebilmektedir. Bu durum da bazen sorun teşkil edebilmektedir. Alışveriş yaptığınız yer, ödemenin hesabına geçmemiş olması nedeniyle ürününüzü geç kargoya verebilmektedir. Ama bu işlem için elinizden gelecek olan bir şey yoktur. Siz ne kadar hızlandırmaya çalışırsanız çalışın, banka onay vermediği sürece ödeme karşı hesapta görünmemektedir.

Aslında güvenlik için uygulanan bu işlem böyle durumlarda da sizi zor durumda bırakabilmektedir. Fakat sabırlı olarak ödemenin karşı tarafa geçmesini beklemek sizin için yararlı olacaktır. Çünkü bankalar bu işlemi sizi zor durumda bırakmak için değil de sizi güvende tutmak için yaptığını unutmamak gerekir.

Kredi ve banka kartlarınızda yapılan bu işlem ile bankanız sizi tamamen güvende tutmaktadır. Bu şekilde bilginiz haricinde yapılan bir işlemi fark etmeniz ve durdurmanız mümkün olacaktır. Bekleyen provizyon kısmında şüpheli bir hareket gördüğünüzde hemen bankanız ile iletişime geçebilir ve gerekli olan işlemlerin hızlıca yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ödemeyi hızlandıramazsınız fakat hırsızlıkları durdurabilirsiniz.

En Uygun Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Krediler, geçmişten günümüze birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Hal böyle olunca da tüm bankalar kişilere kredi vermekte ve farklı ödeme çeşitleriyle nakit ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber daha önce sadece bankadan yapılan başvurularla alınabilen krediler, artık daha kolay ve hızlı şekilde internet üzerinden de alınabilmektedir. Nakit ihtiyacı olan kişiler, bankaya gitmeden online işlemler sayesinde kolayca kredi başvurusu yapabilmektedir.

Bankaya Giderek Kredi Başvurusu Yapmak

Çalıştığınız bankaya giderek gerekli evraklarla birlikte ihtiyacınız olan kredinin başvurusunu yapabilirsiniz. Bankadaki müşteri temsilciniz, gelir, ipotek ve kredi notunuza göre size verebileceği en yüksek miktarı belirleyip işlemleri başlatacaktır. Eğer kredi hakkında çok fazla bilginiz yoksa araştırma yapmadan bankaya gitmemelisiniz. Vade seçeneklerini ve faizleri doğru şekilde değerlendirip, size en uygun banka ile çalışmanız, geri ödeme yaparken zorlanmamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca yüksek meblağlarda bir kredi çekimi yapacaksanız bankanız sizden bir kefil isteyebilir. Gerekli şartların sağlanması durumunda kredi başvurunuz onaylanacak, ihtiyacınız olan paraya en kısa sürede ulaşacaksınız.

İnternetten Kredi Çekme Şartları

Gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan bankalar, internet üzerinden kolay bir şekilde kredi verebilmektedir. Bankalar genellikle müşterilerinin kredi almasını istediği için, şartları kolaylaştırabildiği kadar kolaylaştırmaktadır. Genelde internet üzerinden yapılan başvurularda kefilsiz ve şartsız olarak kolay şekilde kredi alınabilmektedir. Bazı istisnai durumlar kredi başvurularının onaylanmamasına neden olabilir. Kredi notu yüksek olan ve düzenli gelire sahip olan kişiler, genellikle 50.000 TL’ye kadar hızlı şekilde kredi başvurusu yapabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan başvurular değerlendirildikten sonra onaylanırsa, çekilmek istenen miktar müşterinin hesabına aktarılmaktadır.

Telefon kullanımının yoğunlaşmasıyla beraber, her bank kendi için mobil uygulama çıkarmıştır. Bu mobil uygulamalara cihazınızın işletim sistemine göre Google Play ve App Store’dan ulaşabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını bularak telefonunuza indirebilir ve tüm online işlemlerinizi uygulama üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak

Çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise sizi karşılayan ekranın menüsünde krediler için bir seçenek bulunacaktır. Bu alana giderek talimatları takip ederseniz kolay bir şekilde başvurunuzu yapabileceksiniz. Bankalarda, bilgileriniz veritabanında tutulduğu için, birçok bilgiyi girmeden başvuru yapabilirsiniz. Zaten birçok bilgi karşınıza hazır olarak gelecektir.

Bankaların kampanyalarına göre ekranda sizden istenen bilgiler değişiklik gösterebilir. Birçok banka bu işlem için sadece kimlik fotoğrafı istese de bazı durumlarda farklı evraklar da istenebilmektedir. Talimatları takip edip başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuz onay sürecine girecek, kısa süre içerisinde de onaylanıp paranız size teslim edilecektir. Banka şartları size kredi vermeye uygun değilse de, banka sizi sms veya aramayla bilgilendirecektir.

Krediye Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Başvurunuzu bir kenara bırakıp öncelikle derinlemesine bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çekilen kredilere veya kullanılan bankalara göre ödemeler değişiklik gösterebilmekte, bu ise müşterileri zor durumda bırakabilmektedir. İnternet üzerinde karşılaştırma yapmaya yarayan birçok web site mevcuttur. Bu siteleri ziyaret ederek en uygun şekilde kredi sağlayan bankaları keşfedebilir, işlemlerinizi bu bankalardan yapabilirsiniz. Düşük faiz oranlarıyla kredi almak varken, yüksek faiz miktarlarıyla kendinizi zarara sokmak istemiyorsanız kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka araştırma yapınız.

Sms ile Kredi Çekmek

Bankalar, kredi çekimini daha kolay hale getirebilmek için sms ile kredi hizmeti vermeye başlamıştır. İstenen numaraya gerekli sms’in gönderilmesiyle direk olarak başvuru işlemi başlatılmış ve onay sürecine girmiş olacaktır. Sadece tek bir mesajla bile kredi çekebilmenin kolaylaştığı bu devirde, kredi çekmek istediğiniz bankanın sms ile kredi kampanyası bilgilerini öğrenerek başvuru yapabilirsiniz.