Elektronik Fon Transferi olan EFT farklı bankalar arasında para transferi yapmak için kullanılır. Örneğin Halk Bankasından Ziraat Bankasına para gönderebilmek için EFT’yi tercih etmeniz gerekiyor. İki banka birbirinden farklı olduğu için belirli bir ücret ödemek gerekebiliyor.

EFT yalnızca bankanın mesai saatleri içerisinde gerçekleşebilir. Mesai saatleri dışında EFT yapmak mümkün değildir. Yalnızca talimat verebilirsiniz ve bu talimatta sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşebilir. Örneğin hafta sonu bankanın mesai saatleri dışında ve EFT talimatı verdiniz, bu en erken Pazartesi günü mesai saati başlangıcında gerçekleşebilir. Mesai saatleri içerisinde istediğiniz her an EFT yapmanız mümkündür.

EFT işlemi yapabilmeniz için alıcı bankanın isminin ve şubesinin, alıcı kişinin kimlik numarasının ve IBAN veya hesap numarasının bilinmesi gerekiyor.

Mobil-İnternet Bankacılığından, ATM’ den, çağrı merkezinden ve banka şubesinden EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Teknolojiye hakim çoğu kişi hızlı ve daha kolay olmasından dolayı Mobil-İnternet Bankacılığını tercih etmektedir.

Bu üç farklı kanalların fiyatları banka politikaları doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Genellikle en az ücret Mobil-İnternet Bankacılığından EFT işlemi yaptığınızda alınır. En fazla ücret ise bankanızın şubesinden yaptığınız EFT işlemi sonucu alınır. En az ücreti ödemek için Mobil-İnternet Bankacılığını kullanmak akıllıca olacaktır.

EFT Ücretleri Saatlere Göre Değişebilir

Bankaların kendi politikaları doğrultusunda EFT ücretleri değişiklik gösterebiliyor. Genellikle bankalar mobil bankacılıktan EFT, ATM’lerden EFT ve şubeden EFT için sabit fiyatlar oluştururlar. Ancak son zamanlarda çoğu tüketicinin anlayamadığı şekilde farklı farklı ücretler ortaya çıkmaya başladı. Tüketici bir önceki gün EFT ücreti olarak 30 lira ödüyor fakat bir sonraki gün EFT işleminde ödediği ücret 30 lirayı geçebiliyor. Bunun sonucunda tüketici zam yapıldığı veya fazla para vermiş olma hissine kapılıyor.

EFT ücretinin değişmesi işlem saatinden kaynaklanmasıdır. Saat 16.00 dan sonra yapılan işlemlerde ‘Geç EFT ücreti’ adı altında farklı ücretler alınabiliyor. Bazı bankalar kendi politikası doğrultusunda saat 16.00 ya da bu saatlere yakın saatlerden sonra gerçekleştirilen EFT işlemlerinde Geç EFT ücreti alırlar.

2019 Yılı Bankalara Ait EFT Ücretleri

Yıldan yıla bankalar EFT Ücretlerini değiştirebiliyorlar. Bunun başlıca sebepleri bankaların izledikleri politikaları değiştirmeleri, faiz oraları ve enflasyon gibi durumlardır. Hem yıldan yıla ücretlerin değişmesi hem de hangi kanalları kullanarak EFT yapmanız sonucu farklı farklı EFT ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer sürekli EFT gibi işlemler yapıyorsanız her EFT için ayrı ücret ödemek yerine çalıştığınız bankanıza aylık veya yıllık olarak hesap işlem ücreti ödeyerek daha düşük miktara ve tek seferde tüm EFT işlemlerinizin ücretini ödeyebilirsiniz.

Bazı bankaların güncel EFT Ücretleri şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
  Şube üzerinden: 55 TL
  ATM üzerinden: 10 TL
  Mobil-İnternet Bankacılığı üzerinden: 4.5 TL
 • Halk Bankası
  Şube üzerinden: 53 TL
  Mobil-İnternet Bankacılığı üzerinden: 3.3 TL
  Çağrı merkezi üzerinden: 4.76
 • Vakıf Bank
  Şube ve çağrı merkezi üzerinden hesaptan isme: 45 TL
  Şube ve çağrı merkezi üzerinden hesaptan hesaba: 50 TL
  Mobil-İnternet Bankacılığı üzerinden: 5.5 TL
  ATM üzerinden: 15 TL
 • İş Bankası
  Şube üzerinden hesaptan hesaba: 55 TL
  Şube üzerinden hesaptan isme: 55-525 TL
  Mobil-İnternet Bankacılığı üzerinden: 6 TL
  ATM üzerinden: 12 TL
 • Garanti Bankası
  Şube üzerinden: 60-600 TL
  İnternet Bankacılığı üzerinden: 5.5 TL
  Mobil Bankacılık üzerinden: 2.5 TL
 • Denizbank
  Şube üzerinden: 55-500 TL
  İnternet Bankacılığı üzerinden: 5.5 TL
  Mobil Bankacılık üzerinden: 4.5 TL
 • Akbank
  Şube üzerinden: 60 TL
  Mobil-İnternet Bankacılığı üzerinden: 6 TL
  ATM üzerinden: 15 TL