Bankalar, her geçen gün daha da çok şube açmakta ve bankalarda olan çalışan açığı her geçen gün çoğalmaktadır. Bu eksikler de her sene farklı çalışanlar tarafından doldurulmaktadır. Bankalar iş için başvuran kişiler arasında mülakat ile seçim yapmakta, doğru kişileri tespit etmektedir.

Banka İş İlanları

Bankalar geniş bir ağdan oluşmaktadır. Bu nedenle birçok farklı sektörden çalışan almaktadır. Birçok farklı iş seçeneği olan bankalarda çalışmak istiyorsanız, çalışmak istediğiniz bankada sektörünüzle alakalı bir iş bulmanız mümkün. Örnek vermek gerekirse bir bilgisayar uzmanı, bir bankada bilgi işlem bölümünde rahatlıkla çalışabilir. Ya da diksiyonu düzgün olan kişiler banka için saha satış temsilcisi pozisyonunda çalışabilir. Yani bankada çalışılabilecek alanların sınırı yoktur. Her sektöre ve konuma göre çalışan arayan bankalar, temizlik görevlisi dahi almaktadır.

İş ilanlarına göz attığınızda birçok banka tarafından açılmış ilanları görmeniz mümkündür. Çünkü tamamen çalışanlardan oluşan banka sektöründe belirttiğimiz gibi birçok açık bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana sürmekte olan iş ilanı sitelerinde de bu açıkları görmeniz mümkün. Eğer bir bankada çalışmak istiyorsanız bankaların iş ilanlarına iş ilanı sitelerinden göz atabilir ve kendinize uygun banka açıklarını tespit edebilirsiniz. Bu kısımlara başvurarak da bir an önce işe girebilirsiniz.

İş Bankası Açık Pozisyonlar

İş bankası da birçok alanda çalışan alımı yapmaktadır. Şu anda birçok pozisyona alım yapan İş Bankası, ilk olarak adayları incelemekte ve işe alınıp alınmamalarına karar vermektedir. Daha sonra ise çalışmaları uygun olan kişilere genel yetenek testi yapmaktadır. Bu testin amacı ise adayların sayısal ve sözel bilgilerini ölçmektir. Bu testler bazen online olarak yapılabilirken, bazen de sınav biçiminde olabiliyor. Daha sonra ise kalan adaylar arasında Türkçe yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınavla ise adayların dil bilgisi ve diksiyonu ölçülür. Daha sonra ise kalan adaylar farklı uygulama sınavlarından ve mesleki derlerden geçirilir. En son olarak ise kalan adaylar işe alınır.

Bazı pozisyonlarda bankaların yabancı dil bilen kişileri çalıştırma zorunluluğu bulunur. Bu pozisyonlarda çalışmak isteyenler için ise yabancı dil sınavı yapılır. Bu diller İngilizce, almanca ve Fransızca olabilir. Hangi dile gereklilik duyuluyorsa o dilin sınavı yapılır. Bankanın belirlediği puanın üstünde puan alan kişiler, mülakatı geçer ve çalışmaya hak kazanır.

İş Bankası için alım yapılan pozisyonlar şu şekildedir;

  • Müfettiş Yardımcısı: Bu pozisyonda çalışabilmek için alanın ilgili bölümlerinden mezun olmanız gerekir. İlgili bölümlerden mezun olan ve yabancı dil belgesine sahip olan kişiler bu pozisyona başvuruda bulunabilir. Bu pozisyonda çalışacak olan kişiler, bankanın genel müdürlük kısmında teftiş amaçlı çalışan müfettişlerin yardımcısı olarak görev yapacaktır. Bu pozisyona başvuru yapıldığında ilk aşama olarak Türkçe yeterlilik sınavı ve genel yetenek testi yapılır. Bu aşamayı başarılı olarak geçen kişiler ise ikinci aşamada değerlendirme merkezi aktiviteleri ve mesleki kişilik envanteri mülakatlarına girer. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlayanlar ise panel mülakatına da girer. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlayan kişiler ise pozisyona kabul edilerek işe başlar.
  • Uzman Yardımcısı: Bu pozisyonda çalışabilmek için de üniversitenin gerekli alanlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu pozisyonda çalışan kişiler bankaların genel müdürlük bölümlerinde ve kurumsal şubelerde görev almaktadır. Bu kişiler banka mevzuatının takibini yaparlar. Ayrıca kurum içinde ve dışında birçok eğitim alan uzman yardımcıları bir yöneticinin yapabileceği her şeyi yapabilirler. Bu pozisyon başvuran kişiler ise sırasıyla genel yetenek testi, yabancı dil belgesi, mesleki kişilik envanteri, değerlendirme merkezi, insan kaynakları görüşmesi ve panel mülakatından geçerler.
  • Memur: Bu alana başvuru yapabilmek için de üniversitenin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu alanda çalışan kişiler temel bankacılık hizmeti veren kişilerdir. Şubelerde bulunan gişe işlemleri ve benzer alanda çalışabilecek olan kişiler bu pozisyonda görev yapar. Bu pozisyona başvuru yapan kişiler arasında ise başvuru onaylandıktan sonra genel yetenek testi ve yetkinlik bazlı mülakat yapılır. Bu mülakatlarda başarılı olan kişiler ise işe alınır.
  • Sistem Uzmanı: Bu alana alım yapılırken kişilerin bilgisayar hakkında bilgileri göz önünde bulundurulmaktadır. Üniversitenin 4 yıllık gerekli bölümlerinden mezun olan kişiler bu alanda çalışmaya hak kazanabilir. Bir sistem uzmanından beklenen birçok şey mevcuttur. Neredeyse bankanın veri trafiği ve sistemlerini yöneten kişilere sistem uzmanı denir. Bilgisayar üzerinden birçok sistemin kontrolünü ve yönetimini yapan sistem uzmanlarının üzerindeki yük bir hayli fazladır. Yine bu alanda çalışacak olan kişiler de sırasıyla genel yetenek testi, yabancı dil belgesi, değerlendirme merkezi, insan kaynakları görüşmesi ve panel mülakat sınavlarından geçirilirler.
  • Sistem Destek Uzmanı: Bu pozisyon için de gerekli olan 4 yıllık bölümlerden mezun olmuş olmak gerekir. Bu alanda çalışan kişiler bilgi ve teknoloji ile alakalı kısımlarda, kalite ve süreç yönetiminde, satın alma ve kontrat hazırlama bölümlerinde ve bunlara benzer alanlarda görev yaparlar. Bu pozisyona başvuran kişiler arasında sırasıyla genel yetenek testi, yetkinlik bazlı mülakat ve panel mülakat sınavları yapılır.
  • Takip Memuru: Bankanın müşavirlik kısmında görev yapan bu kişiler, Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olmuş olmalıdır. Bu kişiler hukuksal işlemlerin takibini, noter, adliye, ticaret odası vb. işlemleri yaparlar. Kariyer yapmanın mümkün olamadığı bir pozisyondur. Bu pozisyona başvuran kişiler ise genel yetenek testi ve norm ve teknik mülakattan geçtikten sonra işe alınırlar.
  • İhtisas Elemanı: Bu kişiler avukat, mimar ve mühendis gibi pozisyonlarda çalışırlar. İş alımlarında ise değerlendirme merkezi ve panel mülakatından geçerler.
  • Özel Güvenlik Görevlisi: Bu pozisyona başvurabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Silahlı güvenlik sertifikası bulunan herkes bu alana başvuru yapabilir. Genel yetenek testi ve norm mülakatlarından başarılı olarak geçen kişiler bu pozisyonda çalışabilir.
  • Şoför: Bu alanda çalışacak olan kişilerin de en az lise mezunu olması gerekir. Bu kişiler makam şoförü veya para nakil aracı şoförü olarak görev yapabilirler. Genel yetenek testi, norm mülakat ve sürüş testinden başarılı olarak geçen kişiler bu pozisyonda çalışmaya hak kazanırlar.

İş bankasında açık bulunan pozisyonlar bu şekildedir. Eğer bu pozisyonlardan birine uygunsanız hemen başvurabilirsiniz. Bankanın sizi sokacağı mülakatlardan başarılı olarak geçmeniz durumunda pozisyonda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Banka Personel Alımı

Bankalara satış temsilcisi, destek personeli, gişe yetkilisi ve büro memuru gibi pozisyonlarda çalışmak amacıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Bu alanlarda çalışan kişilere sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için sürekli olarak personel alımı yapılmaktadır. Bu alanlara başvuru yapan kişiler arasında da mülakatlar yapılır. Bu mülakatlardan başarılı olarak geçen kişiler ise bankada çalışmak için hak kazanmış olur.

Personel alımı için iş ilanlarına göz atabilirsiniz. İş ilanları için hazırlanmış olan sistemlerde genel olarak bu iş ilanları yayınlanmaktadır. İnternet üzerinden kısa bir araştırmayla açık pozisyonlara ulaşabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Banka sizi mail yoluyla bilgilendirecek ve mülakata çağıracaktır.

Banka Güvenlik İş İlanları

Bankalara güvenlik görevlisi alımı da sürekli olarak yapılmaktadır. Güvenlik görevlilerin çalışma şeklini görünce birçok kişi güvenlik görevlisi olmak istiyor. Güvenlik görevlisi olmak ise sanıldığı kadar zor değil. Bu işi yapabilmek için kurslar mevcuttur. Bu kurslar silahlı ve silahsız güvenlik sertifikaları vermektedir. Bu kurslara başvurarak siz de sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Bankalardaki güvenlik görevlisi alımları da mülakatla yapılmaktadır. Güvenlik sertifikası olup da en az lise mezunu olan kişiler bu iş açıklarına başvuruda bulunabilirler. Yine en bilinen iş ilanları sistemlerinde güvenlik görevlisi ilanları sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bankalar bu iş ilanlarını bazen kendi resmi web siteleri üzerinden de yayınlamaktadır. Bu alanları tespit ederek başvuruda bulunabilir, mülakatlara çağırılmayı bekleyebilirsiniz.